Kapılar güvenliğimizi sağlamak için önemli ihtiyaçlarımızdır. Son kullanılan sistemler sayesinde kullanıcılara rahatlık da sağlamaktadırlar. Bu tür kapılara en iyi örnek ise otomatik kapılardır. Otomatik kapılar hem zamandan hem de maddi açıdan büyük avantaj sağlarlar.

Kullanım açısından büyük rahatlık sağlayan otomatik kapılar, beklenmedik zamanlarda arızalanabilmektedirler.  Bu arızalar genellikle motorlarından kaynaklıdır. Arıza motorda ise tespit edilmesi biraz daha zorlaşabilir. Motor seçimi yapılırken kapının boyutuna ve ağırlığına dikkat edilmelidir. Yanlış motor seçimlerinde arızalar görülmektedir.

Motorlar genellikle ani elektrik kesilmelerinde hasara uğrarlar. Bunu engelleyebilmek için, ani elektrik kesilmelerinden sonra motor kontrol edilmeli ve kaçak olup olmadığı incelenmelidir. Motor arızaları olduğu zaman kapıların açılması engellenir. Kapı manuel olarak kullanılmaya devam eder. Eğer motorda arıza tespit edilirse servis firmasına başvurulmalıdır. Firmamız servis işlemlerinde çok sayıda tecrübeye müşteri memnuniyetine sahiptir.

Sistem trafosunda bulunan watt, motora uyumlu olmalıdır. Eğer uyumlu değilse motor bir süre sonra devre dışı kalmaya başlar. Sonuç olarak motorun arızalanması hızlanır. Bu da kısa sürede otomatik kapının bozulmasına ve otomatik kapı tamirine ihtiyaç duyulmasını sağlar.

Otomatik kapılar, özellikle apartman gibi toplu yaşanan yerlerde kullanılır. Bu tür yerlerde insan sayısının fazla olması nedeni ile otomatik sistemler tercih edilmektedir. Otomatik sistem, duvarların içinden çekilerek kurulduğu için arıza tespitleri de zorlaşabilir.  Aslında sistem, duvarların içerisinde yer aldığı için kolay tahrip olmayacağı düşünülebilir.  Fakat düzgün takılmayan ve yapıları ince olan kablolar, havasız kaldıklarında ve devre yeterli gelmediğinde yıpranmaktadırlar. Yıpranma sonucunda kablolara akım gitmez ve otomatik kapı bozulur. Bu durumda yeni bir tesisata ihtiyaç duyulur. Yeni bir tesisat ise yapılan işlemlerin aynısının tekrar yapılması anlamına gelir. Bu da hem maddi kayıp hem de zaman kaybı olarak düşünülebilir.

Otomatik Kapı Arızası Tamiri

Otomatik kapılar satın alınırken, gerekli malzemeler ile birlikte alınır.  Bu sayede kurulumu, ürünü satın alan kişi de yapabilmektedir. Fakat bazı basit hatalar nedeni ile otomatik kapı sistemleri arızalanabilmektedir. Bu hatalar, sistemin yanlış döşenmesi ya da devreden kaynaklanan sorun da olabilir.  Yani kurulum yapmaya çalışırken küçük bir vida hatası bile tüm sistemin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle kurulum işlemlerinde de servis firmalarına başvurulmalıdır. Yetiş otomasyon,  servis hizmeti veren alanında tecrübeli bir firmadır. İletişim için İletişim

otomatik kapi tamiri

Otomatik Kapı Motor Arızası

Motorun içinde bulunan elektrik devrelerinde bir müddet sonra oksitlenmeler olabilir. Bu durumda yapılacaklar şu şekildedir;

  • İlk olarak elektrik kapatılmalı motorun elektrik bağlantısı kesilmelidir.
  • Daha sonra motorun içi açılarak oksitlenen bölge tespit edilir.
  • Oksitlenen kısımlar tercihen kolonyalı mendille silinerek temizlenir.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra devreler tekrar bağlanır ve eksi haline getirilir.

Not: Bu işlem özen ve işçilik gerektiren bir kısımdır. Eğer devre malzemelerini bilmiyorsanız hiçbir malzemeyi sökmemeli ve üzerinde işlem yapmamalısınız.

  • Bağlantılar yapıldıktan sonra motor çalışacaktır.

 

Servis Çağrılması Gereken Durumlar

Sistem elektrik ile çalıştığı için ilk başta karışık gelebilir. Fakat eğer elektrikten ve devre bağlantılarında anlıyorsanız, bu konuda bilgi ve deneyim sahibi iseniz iş sizin için zor değildir. Kolayca sorunu tespit edebilirsiniz. Fakat bu konularda herhangi bir deneyiminiz ve bilginiz yoksa, sistemdeki hiçbir malzemeyi oynamadan gerekli servise müracaat etmelisiniz.

Bazı durumlarda otomatik kapı nedensiz bir şekilde bozulmuş olabilir. Arızayı çözmek için motorun içini açsanız dahi sorunu tespit etmek zor olabilir ya da hiç tespit yapamayabilirsiniz. Böyle durumlarda da sistemi kapatarak eski haline getirmeli ve mutlaka bir servise başvurmalısınız.

http://guncelhaberoku.net/ http://habergundem24.net/ http://ikincihaberler.com/ http://haberyedi24.com/ https://paylashaber.com/ https://gundeminhaberleri.com/ https://www.yetishaberci.com